PROJEKT SPRINGDAY- EURÓPSKA JAR 2006

Beseda: „Debatujme o Európe“

V tomto školskom roku sa naša škola prvýkrát zapojila do projektu Springday 2006- Európska jar. Podujatie je úspešným projektom Európskej školskej siete, ktorá za roky svojho trvania pripravila obrovské množstvo zdrojov, informácií, súťaží a akcií na podporu európskeho pocitu spolupatričnosti, rešpektovania spoločných hodnôt a využívania informačných a komunikačných technológií pri získaní zručností, potrebných na trhu práce v EÚ. Cieľom projektu aj v tomto školskom roku je dať mladým ľuďom možnosť diskutovať o súčasnej Európe a svojím názorom prispieť k formovaniu Európy budúcej, učiť ich vyjadriť sa kultivovaným a kultúrnym spôsobom  a presviedčať ich, že pre spokojný život v kvalitnej Európe je potrebné, aby ju pomáhali formovať predovšetkým mladí ľudia.

Spôsob, akým sa zapojila do tohto projektu naša škola, bola beseda žiakov 9. ročníka s primátorom mesta Čierna nad Tisou  Mgr. T. Dulíkom. Besedu zorganizovala Mgr. S. Bacskaiová dňa 11. 5. 2006 na tému „Debatujme o Európe“. Na besede boli prítomní aj učitelia občianskej výchovy Mgr. A. Csanák a Mgr. K. Udvardyová.

Aký dopad má EÚ na náš región?   Aké sú možnosti využitia voľno-časových aktivít pre mládež v našom meste dnes i v budúcnosti? Aké zmeny čakajú naše mesto? To je len niekoľko otázok, na ktoré pán primátor žiakom odpovedal.

V súčasnosti má mesto v pláne realizovať projekt súvisiaci s estetickou úpravou mesta. Tento projekt sa bude realizovať postupne v štyroch etapách a  je financovaný zo zdrojov EÚ. Prvá etapa sa týka pešej zóny a parku pri železničnej stanici. V pláne je obnoviť osvetlenie, lavičky, vybudovať detské ihrisko. Bohužiaľ netýka sa úpravy areálu v okolí našej školy.

V meste má mládež málo možností na kultúrne vyžitie, chýba kino, kúpalisko,  cukráreň. Nefunguje tu  osvetové stredisko. Potešujúce je, že sa plánuje výstavba cykloturistickej trasy, ktorá by spájala 9 obcí nášho regiónu. Aj to je vhodná forma využitia voľného času.

Pán primátor vyzval žiakov, aby naše mesto zveľaďovali, aby hodnoty, ktoré pre nich vytvorí mesto neničili, upozornili a poučili aj svojich spolužiakov, súrodencov i ostatných občanov mesta. Na žiadosť našich žiakov mesto v areáli školy umiestni lavičky, kde by naši žiaci mohli tráviť čas počas obedňajšej prestávky.

Veríme, že aj touto besedou prispejeme k tomu, aby sa mesto Čierna nad Tisou zviditeľnilo v Európe. Informácie o tejto aktivite budú zverejnené na web- stránke http://www.springday2006.org/ww/sk.